Vzácné věnování ve vzácné knížce

Věnování vzácné knihy od hraběte Salma hraběti Ledeburovi.
Věnování datováno 10. 6. 1860.

Vzácné věnování ve vzácné knížce

Raritní knihy, publikace a dokumenty jsou samy o sobě unikátní. Kupříkladu knížka z roku 1858 od Jana Nepomuka Soukopa – Macocha a její okolí s nádhernými rytinami. Některé z nich už byly v této rubrice zveřejněny.

O to vzácnější je exemplář takové knihy, pokud je v něm autorská či neautorská dedikace. A právě v tomto výtisku je latinské věnování, které je mimořádně výjimečné. V překladu zní text: Erich, starohrabě Salm, věnoval tuto knihu na důkaz upřímného přátelství svému příteli hraběti J. Ledeburovi. Rájec, 10. 6. 1860.

Erich Salm se podílel v polovině 19. století a na výzkumech v Macoše a v dalších lokalitách Moravského krasu společně s Jindřichem Wankelem. Po hraběti je dokonce pojmenována největší jeskyně vybíhající ze dna propasti Macochy (Erichova jeskyně). A také autor knižní publikace Soukop se jako duchovní účastnil např. Wankelovu sestupu na dno propasti.

Významné osobnosti v regionu se zkrátka setkávaly a podnikaly společně různé akce. Hrabě Erich Salm tedy příslušníkovi jiného
vznešeného rodu srdečně věnoval knihu, kterou napsal duchovní J. N. Soukop a ve které mj. popisuje i Wankelovy výzkumy.