Skupinové kabinetní fotografie
Kabinetní fotografie skupiny mužů.
Ateliér Langhans, asi poč. 20. století
SKUPINOVÉ KABINETNÍ FOTOGRAFIE.
Kabinetní fotografie byly nejběžnějšími fotografickými produkty přelomu 19. a 20. století. Papírová fotografie byla nalepená na tvrdý karton, který byl větší než vlastní snímek a byly na něm předtištěny údaje o ateliéru, kde fotografie vznikla.
Kabinetní fotografie však nebyly jen ateliérové, ale stejným způsobem se adjustovaly snímky exteriérů, tedy budov, měst či přírodních zajímavostí. Ateliérové snímky se také netýkaly jen portrétů jednotlivých osob či dvojic, ale vznikaly i snímky skupinové, rodinné, jako v tomto případě.
Pět mužů dělí zjevně tři generace, a jak je patrné, na lícové straně jsou pod každou osobou čísla. Na zadní straně jsou popisky, kdo vlastně na snímku je.
Je tam uvedeno, že: vlevo sedí Dědeček Koutník, zcela vpravo sedí jeho bratr Jan z Ameriky, uprostřed je dědečkův strýc Maidl, vlevo stojí jeho syn Vladimír a polosedící muž je František.
Těžko bychom se dnes asi dopátrali, jaký byl životní příběh těchto mužů, avšak i takto identifikované osoby na fotografii dávají podobným dokumentům přidanou hodnotu a příběh. Patrně když Jan přijel z Ameriky na návštěvu za svými příbuznými, byli se společně vyfotografovat v Plzeňské pobočce slavného ateliéru Langhans.