Měsíčník ze Světozoru

Měsíčník svítivý vyvržený na břehu moře
Rytina ze Světozoru z roku 1873

Měsíčník ze Světozoru

Ve druhé polovině 19. století se ještě příliš nevyužívaly fotografie do knih a časopisů. Začaly se tisknout až k jeho konci. Přesto vycházely u nás i světě nádherné výpravné časopisy. Mezi naše nejzajímavější zeměpisné časopisy patřil bezesporu Světozor. Nejen že jeho formát o velikosti větší, než A4 dovoloval luxusně prezentovat rytiny a vyobrazení, skladba článků z celého světa byla nesmírně pestrá.

První čísla Světozoru vycházela v letech 1834 až1835 a tehdy jej založil Pavel Josef Šafařík. Zájem odběratelů však nebyl vysoký, proto brzy zanikl. Jeho vydávání znovu obnovil v roce 1867 František Skrejšovský. Vycházel každý pátek, a právě čísla z druhé poloviny 19. století jsou opravdu plná zajímavých informací, článků, her a vyobrazení.

Na rytině ze Světozoru z roku 1873 je vyobrazení měsíčníka svítivého vyvrženého na břehu moře s postavou udiveného rybáře. Tento zvláštní druh ryby má zploštělé kruhovité tělo zakončené netypickými přívěsky tvořící ocasní ploutev. Měsíčník žije ve vodách Tichého, Indického a Atlantského oceánu.