Stará fotografická alba

Staré secesní rodinné fotografické album. Přelom 19. a 20. století


STARÁ FOTOGRAFICKÁ ALBA

Album fotografií je krásná památka na určité období například rodinných předků. Ještě dnes je samozřejmě možné používat fotoalba a do nich lepit vyvolané papírové fotografie. V dnešní době jsou však mnohem oblíbenější fotoknihy, které lze nechat vyrobit přímo ve fotolabu. Snímky jsou digitálně vytištěny přímo na stránky fotoalba. Čím však jde člověk více do historie, tím více tehdejší fotografická alba dýchají starou dobou.

Na úplném počátku tvorby fotografických alb, což bylo ve druhé polovině 19. století, měly fotografie podobu tzv. fotografických vizitek nebo kabinetních fotografií. Jednalo o papírovou fotografii nalepenou na tvrdém větším kartonu, na kterém byl zpravidla název fotografického ateliéru, kde fotografie vznikla. A pro formáty těchto fotografií na kartonech se vyráběla i krásná, zdobná fotografická alba, kam se fotografické vizitky nebo „kabinetky“ zasunovaly.

Tato krásná fotografická alba s vyskytují dodnes, například v rodinných archivech i když se často stává, že potomci rodinných příslušníků, pro které bylo takové fotografické album cennou rodinnou památkou, prodávají do antikvariátů či starožitnictví. Kde však nikdy neměla skončit, je popelnice. I to se však bohužel občas stává.