Nejkrásnější kniha o Moravském krasu

Dvoustrana knihy Moravský kras z roku 1911
Autorem výpravné publikace byl Karel Absolon.

NEJKRÁSNĚJŠÍ KNIHA O MORAVSKÉM KRASU


Moravský kras, s mnoha jeskyněmi a propastmi, je naším nejznámějším krasovým územím. Vyšlo o něm nespočet knih, článků, průvodců. První zmínky a statě vycházely již v 17. století. První ucelené knihy o oblasti, která ještě tehdy Moravským krasem nazývána nebyla, začaly vycházet od poloviny 19. století.


Nejvýpravnější a bezesporu nekrásnější publikací je kniha o rozměru 26 x 38 cm, která začala vycházet po dílech v sešitových vydáních v letech 1905 – 1911. Jedná se o knihu, která v různých vydáních měla dva různé názvy: „Kras Moravský a jeho podzemní svět“ anebo „Moravský kras“. Autorem byl náš nejznámější krasový badatel Karel Absolon.

Kniha obsahuje desítky map, mnohé rozkládací a v mnohobarevném provedení, desítky grafik a fotografií, které na tu dobu byly reprodukovány naprosto dokonalým způsobem. Kniha široce pojednává o severní části Moravského krasu. Absolon měl v úmyslu vydat ve stejné kvalitě a podobném rozsahu i druhý díl – střední a jižní část, k tomu však bohužel v této podobě nikdy nedošlo.

Nakladatelem sešitů a i kompletních knih byl Alois Wiesner.
Kniha je nesmírně ceněná a občas se vzácně objeví v antikvariátech nebo na internetových aukcích.