Rytina kůlny

Rytina jeskyně Kůlny z poloviny 19. století.
Z knihy "Macocha a její okolí"

RYTINA KŮLNY

Jeskyně Kůlna s mohutným a výrazným portálem je nepřehlédnutelným monumentem při příjezdu do obce Sloup. Tunelová jeskynní troska je součástí rozsáhlého systému Sloupsko-šošůvských jeskyní. Vzhledem ke své pozici a díky prosvětlené vnitřní části jeskyně byla vyhledávaným sídlištěm pravěkých lidí.

Nejstarší doklady jsou z doby před 130 000, kdy v ní měl přirozený příbytek člověk neandrtálský. Toho pak vystřídal člověk moderní, který měl v dobách ledových v jeskyni Kůlně opakovaně také sídliště.

Jeskyně Kůlna byla atraktivním přírodním útvarem již v dobách romantismu. Protože měla z obou stran průchod, vedla skrz ní voznice a na počátku 19. století se jí proháněly kočáry. Portál jeskyně byl také mnohokrát zvěčněn na dobových rytinách.

Tato je z poloviny 19. století a byla publikována v nádherném knižním průvodci „Macocha a její okolí“ od Jana Nepomuka Soukopa z roku 1858. V tomto období také poprvé v historii provedl první vykopávky v sedimentech jeskyně Kůlny Dr. Jindřich Wankel. Již tehdy našel významné doklady o pravěkém osídlení. Avšak ty největší archeologické objevy byly učiněny až ve druhé polovině 20. století.