Poutní místo Křtiny

Originální fotografie obce Křtiny.
Počátek 20. století.

POUTNÍ MÍSTO KŘTINY

Obec Křtiny, dnes už městys, je známa už od první poloviny 13. století. Nachází se na východním okraji Moravského krasu necelých 20 km severně od Brna. Již od 14. století zde stály dva kostely, jeden gotický a jeden románský. Historické prameny uvádějí, že už v 17. století obec navštěvovaly masy poutníků. Tehdy byly poutě do Křtin tak početné, že během bohoslužeb vypomáhali kněží z Brna. I z tohoto důvodu byl ve Křtinách v letech 1718 – 1733 vystaven podle návrhu věhlasného architekta Jana Blažeje Santiniho rozsáhlý nádherný barokní chrám – Kostel Jména Panny Marie.

Výrazná a členitá barokní stavba se zvonicí patří k našim historickým architektonickým skvostům. Křtiny samozřejmě zůstaly významným moravským poutním místem dodnes. Během rozsáhlých rekonstrukcí kostela byl koncem 20. století učiněn v podzemních prostorách zajímavý nález. Bylo objeveno 12 lidských lebek pomalovaných vavřínovými listy a písmenem „T“. Interpretace nálezu je stále nejasná.

Černobílá fotografie části obce Křtiny s barokním chrámem je z počátku 20. století. Autorem fotografie byl Karel Absolon, který na přelomu 19. a 20. století dělal rozsáhlou fotografickou dokumentaci krasových jevů, ale i památek území Moravského krasu pro své publikace.