Obec Sloup

Kabinetní fotografie obce Sloup.
Patrně přelom 19. a 20. století

OBEC SLOUP

Dnes už je to městys. Patří k významným sídlům severně od Blanska. První písemná zmínka o této obci pochází z roku 1373. Během staletí se vystřídala řada jejích držitelů, těmi posledními byl od roku 1763 rod Salmů z Rájce.

Dominantou Sloupu je barokní chrám Panny Marie Bolestné. Obec je situována na severní hranici Moravského krasu a v její blízkosti se nachází rozsáhlý dvoupatrový podzemní systém Sloupsko-šošůvských jeskyní a také výrazná skála Hřebenáč opředená pověstmi.

Sloup je významným poutním místem a vyhledávanou turistickou destinací. Již od konce 19. století byly pořizovány kabinetní fotografie obce a jejího okolí. Ty se staly podklady pro výrobu suvenýrů, pohlednic či leporel. Obec také byla zobrazována v řadě historických publikací.

Originální kabinetní fotografie zobrazuje vnitřní část obce s kostelem od jihu. V popředí je Sloupský potok, který je jednou ze zdrojnic podzemní řeky Punky a propadá se v ponorech u Sloupsko-šošůvských jeskyní. Pak protéká v podzemí spodními patry jeskyně a dalšími jeskyněmi až na dno propasti Macochy.