Jídelní lístek z chaty na Macoše

Jídelní lístek z chaty na Macoše.
Ručně napsaný dne 31. 7. 1971

JÍDELNÍ LÍSTEK Z CHATY NA MACOŠE

Stáří 51 let? Tomu už se jistě dá přiřadit termín „retro“. Z tohoto roku se totiž dochoval graficky krásně ztvárněný a úhledně ručně psaný jídelní lístek z turistické chaty na Macoše. Tento exemplář je i přesně datovaný, byl napsán dne 31. 7. 1971.

Na rozkládacím listu je předtištěna rytina propasti Macochy a pak ručně psaná nabídka s cenami jídel. A co si mohli turisté v letních měsících před 51 lety objednat? Hovězí polévku s nudlemi, Svíčkovou na smetaně, vepře-knedlo-zelo a několik dalších jídel a také pohár či jahody se šlehačkou. Nápoje nejsou v lístku uvedeny.

Cena nejdražšího hlavního jídla byla tehdy 8,60 Kč. Na tu dobu zde byly ceny asi poněkud dražší, než třeba v nádražních restauracích, což je samozřejmé. Turistická chata s restaurací se už od konce 19. století nachází těsně u horního vyhlídkového můstku do propasti Macochy, tedy v mimořádně atraktivní turistické destinaci, což platí i dnes.

Je velmi potěšující, že i takové pomíjivé dokumenty se zachovávají a občas objeví, a že neskončily na dně popelnice třeba krátce poté, co vypršela jejich platnost.