Momentky z výletů

Originální fotopohlednice z Moravského krasu
Cca 20. léta 20. století

MOMENTKY Z VÝLETŮ

I v dřívějších dobách měli turisté v oblibě přivézt si z výletu suvenýr. Pohlednice byly oblíbené již ve druhé polovině 19. století. Ne každý však v tehdejší době disponoval fotoaparátem, aby si ještě udělal momentku z výletu.

Tehdy, a ještě i v první čtvrtině 20. století se fotografovalo výhradně na skleněné desky a za použití stativu. S masovým rozvojem turismu se začaly objevovat speciální fotografické služby blízko atraktivních turistických lokalit. Fungovalo to tak, že fotograf nabídl příchozím návštěvníkům pořízení fotografií v určitém místě.

Turisté si pak vyzvedávali vyvolané fotografie v ateliéru, kde daný fotograf působil. Často také se na zadní stranu fotografií vytvořilo řádkování, aby se dala originální fotopohlednice odeslat známým. To je případ i této fotografie u stánku občerstvení v Moravském krasu.

Kompozici doplňuje postava místního harmonikáře, který svými písněmi zpestřoval turistům chvíle, například při čekání na vstup do jeskyně. Později, když se začalo fotografovat na film, se rozvinula ještě komfortnější fotografická služba.

Skupinka návštěvníků přijela do lokality. Ujal se jich fotograf, před vstupem je vyfotil a návštěvníci si vyzvedli hotové fotografie na konci prohlídky. S velkým rozšířením digitálních fotoaparátů tyto služby postupně zanikly. Každý turista si pořídí vlastní fotografie na fotoaparát nebo mobilní telefon.