Jeskyně Jáchymka na staré rytině

Rytina jeskyně Jáchymky.
Publikováno v roce 1826.

JESKYNĚ JÁCHYMKA NA STARÉ RYTINĚ

Křtinské a Josefovské údolí ve střední části Moravského krasu bylo už od 18. století atraktivním místem k procházkám do přírody. Proto zde v období romantismu majitelé panství Lichtenštejnové vybudovali některé cesty ve svazích údolí, zvláště k místům s pěknými vyhlídkami do krajiny.

Také bylo několik jeskyní v těchto malebných údolích zpřístupněno a to různým způsobem. Větší jeskyně jako Býčí skála nebo Výpustek byly uzavřeny a do prostor se vstupovalo organizovaně. Některé menší jeskyně byly přístupné volně. Např. jeskyně Kostelík či jeskyně Jáchymka jsou dokonce průchozí, takže turistické stezky vedly a dodnes vedou skrz ně.

Jáchymka, zvaná též Evina jeskyně je na tomto nádherném vyobrazení z20. let 19. století. Na propracované rytině je patrná lávka usnadňující přístup skrz jeskyni. Rytina je přílohou publikace od Řehoře Wolného o historii Moravy a Slezska z roku 1826.

Řehoř Wolný byl známý topograf, historik, spisovatel a středoškolský učitel. Později napsal podrobnou sedmi dílnou publikaci Vlastivěda Moravská. Podobné publikace jsou nesmírně cenné a obrazové přílohy krásně propracované.