Blanchardův balón

Stará drobná grafika Blanchardova plynového balónu.
Nedatováno, zakoupeno ve starožitnictví v Bukurešti.

BLANCHARDŮV BALÓN


Vždy když cestuji kdekoliv po Evropě a mám tu možnost se trochu porozhlédnout na nějakém místě, vyhledám místní bazar, antik nebo starožitnictví. Při návratu ze své první expedice do jeskyní ve východním Rumunsku jsem do jednoho zavítal v Bukurešti. Starožitnictví bylo ve staré čtvrti, která se jako jedna z mála v centru města zachovala. V každém starožitnictví se vždy zastaví čas a na člověka dýchá zvláštní atmosféra.

Bylo zde hodně věcí, které bych si mohl přát, ale samozřejmě nelze kupovat vše. Zaujal mě však malý obrázek s grafikou starého plynového balónu. Byl v původním rámečku a nebyl drahý, tak jsem si jej koupil.

Drobné grafiky bývají moc hezké a navíc není problém najít pro ně místo na stěně. Pod obrázkem balónu je popiska: Vaisseau volant de Blanchard, což v překladu znamená Blanchardova létající loď. Nutno připomenout, že Francouz Jean-Pierre Blanchard (1753 – 1809) byl jedním z významných průkopníků letectví a balónové vzduchoplavby. Spolu s Američanem Dr. Johnem Jeffriesem poprvé přeletěli balónem kanál La Manche. Roku 1790 uskutečnil první let v Čechách spolu s hrabětem Jáchymem Šternberkem.