Špicberská odysea III. – Ledovec Werenskiold

 

Špicberská odysea III. – Ledovec Werenskiold


Náplň práce během našeho tříměsíčního pobytu na Špicberkách byla velmi široká. Průběžná obsluha meteorologických a hydrologických zařízení, dokumentace extrémních jevů během dlouhodobých srážek, průzkum a dokumentace ledovcových jeskyní či drobné opravy terénní základny. Mým cílem bylo nafotit všech asi 40 kinofilmů, které jsem měl ve výbavě.


V okolí se nachází několik menších i větších ledovců a nejbližší z nich je několik km dlouhý a stovky metrů široký ledovec Werenskiold. Je předmětem polárního glaciologického výzkumu už dlouhá desetiletí a kvůli studiu té části Špicberků byla vybudována i základna, na které jsme pobývali.

3_1 (710x514)  

Pohled na jižní část ledovce Werenskiold
Fotoaparát Nikon FM 2, objektiv Nikkor 2,8/20
Film Fujichrome Velvia 50 ISO
Stativ Manfrotto. polarizační filtr na objektivu

.

Právě v posledních desetiletích se sledoval ústup čela tohoto ledovce v důsledku oteplování. Ale právě zde se během pozorování ukázalo, že globální oteplování Země nemůže být tak drasticky dáváno do souvislostí s lidskou činností. V podloží ledovce Werensiold po jeho ústupu byly nalezeny pozůstatky vegetace tundry. Jejich datování ukázalo, že jsou staré několik tisíc let. Tedy v tomto období tu ledovec vůbec nebyl.

3_2 (710x514) 

Ostrý meandr ledovcového kaňonu v zapadajícím Slunci
Fotoaparát Nikon FM 2, objektiv Nikkor 2,8/16 "fish-eye"
Film Fujichrome Velvia 50 ISO
Stativ Manfrotto

.

Globální oteplování nález zpochybňoval. Hlavní otázkou je, do jaké míry se jedná o přirozený proces.

Velmi zajímavé jevy vznikaly na čele ledovce během extrémních a mnohadenních dešťových srážek, které jsou zde docela časté. Z ledovcových trhlin a jeskynních tunelů vyvěrala prudkým proudem kalná voda podledovcové řeky. Právě tyto jevy jsme zaznamenávali a dokumentovali a souběžně měřili průtok řeky na limnigrafu instalovaném pod ledovcem.

3_3 (710x514)  

Divoký proud řeky se hrne skrz prasklinu v čele ledovce
Fotoaparát Nikon FM 2, objektiv Nikkor 2,8/20
Film Fujichrome Velvia 50 ISO
Stativ Manfrotto, Polarizační filtr na objektivu

.

Velmi zajímavé byly také meandrující drobné kaňony hluboké několik metrů a také podledovcové jeskyně, o kterých bude jeden z dalších dílů Špicberské Odyssey.


Pokud byl čas, bral jsem fotovýbavu a sám se opakovaně vydával k ledovci i na něj. Několikrát jsem podnikl cestu po bočních nebo středových morénách. Fotografování během těchto mých cest bylo velmi zajímavé a pestré. Ledovec totiž pokaždé vypadal zcela jinak. Někdy byl celý zasněžený, jindy jen „pocukrovaný“, nádherné barvy měl, když byl vyfoukaný silným větrem a při delších deštích byl zase nevlídně šedivý.

3_4 (710x514)  

Fotografie z cesty vrcholu ledovce po středové moréně
Fotoaparát Nikon FM 2, objektiv Nikkor 2,8/20
Film Fujichrome Velvia 50 ISO
Stativ Manfrotto, polarizační filtr na objektivu, samospoušť

.

Nezbytnou součástí fotovýbavy byl samozřejmě stativ a polarizační filtr. Ten zvýraznil barvy ledovce oproti modré obloze, která naopak krásně ztmavla. Pro fotografování na ledovci i v jeho okolí jsem využíval celou škálu objektivů včetně rybího oka. Ledovec byl fotogenický za příznivého počasí v celkových záběrech ale i polodetailech.


Výpravy k ledovci Werenskiold byly jen nepatrnou částí aktivit, které jsme na expedici prováděli. O těch dalších bude pojednávat příští článek v této rubrice.