Špicberská odysea II - Přesuny

 

Špicberská odysea II. – Přesuny


Místem našeho tříměsíčního pobytu během polární expedice na Špicberkách byla terénní dřevěná chata Werenhus. My se vylodili v zátoce Hornsund, a pobyli asi dva dny na Polské polární stanici, kde se střídají každý rok skupiny polských badatelů a správců stanice.

Terénní základna je z komfortního komplexu budov stanice v Hornsundu vzdálena asi 12 kilometrů po pobřeží, po cestě tundrou a mezi nízkými skalisky. Další možností se přiblížit k Werenhusu bylo po moři podél pobřeží pomocí motorových člunů. Ty jsme využívali pro transport těžkých nákladů, hlavně sudů s materiálem. Ale vícekrát jsme oběma směry využívali cestu pěšky podél po pobřeží.

2_1 (710 × 514 px)

Panorama hor s jezírkem
Fotoaparát Nikon FM 2, objektiv Nikkor 2,8/20
Film Fujichrome Velvia 50 ISO
Stativ Manfrotto. Polarizační filtr na objektivu

.


Povinnou výbavou naší tříčlenné skupiny byly dvě raketnice a jedna kulovnice pro případ napadení ledními medvědy. Ty jsme sice několikrát na větší vzdálenost míjeli, ale k ohrožení nedošlo. Medvěd je zpravidla velmi plachý, a pokud jej člověk náhle nepřekvapí, většinou prchá.

2_2 (710 × 514 px) 

Noční fotografie pobřeží
Fotoaparát Nikon FM 2, objektiv Nikkor 1,8/50
Film Fujichrome Velvia 50 ISO
Stativ Manfrotto

.


Pěší cesty tundrou a mírně zvlněnou krajinou byly nesmírně osvěžující a blahodárné. V každém úseku cesty se otevíraly panoramatické výhledy k pobřeží, blízkým i vzdálenějším hřebenům hor. Během dne se měnilo světlo, stíny, scenérie. Olivově zelená vegetace tundry střídala blankytně modrá jezírka a oranžově a červeně zbarvená obloha večerním a nočním sluncem. Během těchto cest se nabízelo nespočet krásných záběrů pro pořízení fotografií.

2_3 (710 × 514 px) 

Vegetační biotop tundry
Fotoaparát Nikon FM 2, objektiv Nikkor 2,8/16 "fish-eye"
Film Fujichrome Velvia 50 ISO
Stativ Manfrotto

.


Tato místa měla takové kouzlo, že kromě nutných cest a přesunu materiálu, kdy jsem průběžně fotografoval, jsem do nich podnikal samostatné výlety jen na lehko s fotovýbavou a zbraní. Desítky minut jsem čekal na krásné světlo a fotografoval i více variant vybraného záběru.


Zajímavostí tohoto pásu pobřeží je, že ve skalnatých zvedajících se stěnách horského hřebenu, který zde vybíhá, hnízdí četné populace několika druhů mořských ptáků. Když dospělí vyvedou mladé, musí se dostat přes pás tundry široký i třeba 200 metrů do moře. Ten proces probíhá tak, že dospělí krouží nad po souši běžícími mláďaty, která by tam ještě nedoletěla a ženou je co nejrychleji na moře. Na to však číhají polární lišky, které neobratnost ptačích mláďat využívají a loví je. Je to vždy otázka – „Kdo z koho“. Příroda má však tyto podmínky přirozeně harmonicky vyvážené, takže lišky se sice na krmí, ale zároveň populace ptáků vždy uchrání dostatečnou část nové generace.

2_4 (710 × 514 px)

Noční záběr oblasti v okolí zátoky Hornsund
Fotoaparát Nikon FM 2, objektiv Nikkor 1,8/50
Film Fujichrome Velvia 50 ISO
Stativ Manfrotto.

.

V námi blízké oblasti se také pohybovala nevelká stáda sobů. Zvířata jsou také plachá, protože se stávají objektem občasných lovů. Nicméně, díky kvalitnímu fotografickému vybavení se mi podařilo pořídit v tundře i při pobřeží několik zdařilých fotografií sobů i ptáků. O tom bude pojednávat některý z dalších dílů Špicberské Odyssey.