Focení na ostrově Söröya

Focení na ostrově Söröya


V roce 1998 jsem podnikl neskutečně krásnou cestu do severního Norska. Úplně sám. Cestoval jsem s 50 kg batohem nejdříve autobusem do Osla, pak vlakem do Bodö a odtud opět autobusem dále na sever, přes Narvik a Tromsö.

Söröya 1 (710 × 499 px)  

Pobřeží ostrova
Fotoaparát Nikon FM 2, objektiv Nikkor 2,8/20
Film Fujichrome Velvia 50 ISO
Stativ Manfrotto.

.


Mým cílem byly dva ostrovy, Söröya a Seiland. Vystoupil jsem z autobusu v místech, kde to bylo neblíže k přístavu do Hasviku na Söröyi. Zabivakoval jsem však ještě na pevnině a v noci vystoupal na hřeben, odkud byl výhled na půlnoční Slunce na mořem. Stále jsem fotografoval a následující den se vydal stopem na trajekt. Zastavili mi dva mladí muži, kteří byli nesmírně pobaveni mým obrovským batohem. Když jsem se jim představil, že jsem Petr a zdůraznil jsem, že mám velké zavazadlo, od té chvíle mi neřekli jinak než „Big luggage Peter.“

Söröya 6 (710 × 499 px)  

Typický ráz krajiny ostrova
Fotoaparát Nikon FM 2, objektiv Nikkor 2,8/20
Film Fujichrome Velvia 50 ISO
Stativ Manfrotto.

.


Trajektem jsem se dostal do Hasviku a odtud opět stopem s velmi milým starším pánem do středozápadní části ostrova, kde jsem na více dnů zabivakoval.
Na ostrově se velmi rychle střídalo počasí. Půl dne bylo jasno, pak přišel déšť a po něm hustá mlha. Fotografovat se dalo prakticky za jakéhokoliv počasí a výsledné portfolio snímků tak bylo nesmírně pestré.

Söröya 7 (710 × 499 px)  

Krásné barvy zamlžené krajiny
Fotoaparát Nikon FM 2, objektiv Nikkor 2,8/20
Film Fujichrome Velvia 50 ISO
Stativ Manfrotto.

.


Zachoval se mi ručně psaný deník z té cesty, a tak si dovolím odcitovat pár autentických momentů a zážitků:
„V noci z 2. na 3. srpna jsem pozoroval na jihozápadě jasný pruh oblohy. Následovalo ještě několik přeháněk, ale během dne se konečně rozjasnilo, Hned po obědě jsem vyrazil na túru. Procházel jsem kolem desítek jezer a řek s vodopády. Hodně jsem fotografoval, ale to pravé světlo začalo přicházet až v podvečer. Za pozdního večera jsem vystoupal na nejvyšší hřeben v okolí. Zastihl jsem ještě sluneční paprsky a přede mnou se otevřel téměř celý ostrov. Uvařil jsem si ve skalním výklenku čaj, protože byla trochu zima. Pokračoval jsem jižním směrem mírně zvlněnou krajinou. Vše bylo ponořeno do tlumeného narůžovělého světla. Všude okolo bylo zvláštní ticho. Před půlnocí jsem přišel k místu, kde se v mělkém kotli na malé plošině třpytila podlouhlá jezera. Chodil jsem chvíli okolo, abych vystihl, jak fotografovat tuto překrásnou scenérii. Nejlépe vše vynikalo v protisvětle; oranžový obzor, černé kontury hor a zrcadlící se jezera. Nevím však, jestli je vůbec možné zachytit na film ro, co jsem vnímal“

Söröya 3 (710 × 499 px)  

Noční fotografie s jezery
Fotoaparát Nikon FM 2, objektiv Nikkor 1,8/50
Film Fujichrome Velvia 50 ISO
Stativ Manfrotto.

.


Podobné zážitky jsem měl během dalších výprav po ostrově. Söröya je opravdu nádherné a zároveň velmi bezpečné místo pro bivakování a fotografování. Optimální bylo přes den odpočívat a ve večerních a nočních hodinách chodit na fotografické výlety po okolí. Tím, že je v letních měsících polární den, Slunce v noci klouže těsně nad nebo kolem půlnoci těsně pod obzorem. Je nádherné světlo a vytvářejí se tak krásné scenérie. Na ostrově Söröya jsem pobyl krásný a neopakovatelných 10 dnů.