Cesta do Turecka – Kappadokie

Cesta do Turecka – Kappadokie - další div světa


Naše cesta v roce 1997 směřovala do středního Turecka. Navštívili jsme řadu krásných míst, ale největším unikátem byla oblast skalních měst, věží a pyramid v historicky významném území zvaném Kappadokie.


Sopečné vulkány Hasan a Ercyies chrlily miliony let sopečný popel, který se ukládal v mocných vrstvách v širokém okolí. Vytvořily se tak polohy pískovců, prachovců a spraší, které pak svou erozní činností modelovala povrchová voda. A protože na povrchu těchto vulkanických sedimentů byly uchovány balvany, sopečné pumy apod. vodní eroze probíhala dle známého klasického scénáře. Všude byla hornina vodou odplavována, jen pod kameny zůstávala. Postupně vznikaly tzv. zemní pyramidy.

3_1  (710x452)  

Kappadokie - Ihlara, celkový pohled
Fotoaparát Nikon FM 2, objektiv Angénieux 2,3/180
Film Fujichrome Velvia 50 ISO
Stativ Manfrotto


Skalní města se pak stala objektem zájmu raných křesťanů, kteří v pitoreskních skalách vytvořili skutečná města. Ve skalních věžích a pyramidách uměle vyhloubili prostory k bydlení i chrámy. A tím nám zanechali další div světa.


Mimořádně krásná je oblast v okolí řeky Ihlara. Samotný kaňon řeky je velmi atraktivní a v nejkrásnější partii je několik turistických stezek. Ve svazích údolí jsou pak uskupení skalních pyramid. Jejich nitro dotvořili lidé…

3_2  (710x452)  

Detail skalní věže, Kappadokie - Ihlara
Fotoaparát Nikon FM 2, objektiv Nikkor 2,8/20
Film Fujichrome Velvia 50 ISO
Stativ Manfrotto. Polariační filtr na objektivu


Ve skalních městech kolem Ihlary bylo nespočet objektů a scenérií k fotografování. V takové oblasti se fotky dělají skoro samy. Stačí jen správně exponovat a zaostřit.


Zajímavým zpestřením v Ihlaře byla návštěva tureckých lázní. Všichni zájemci se ponořili zcela nazí do krytého bazénu s horkou vodou (cca 38 stupňů Celsia). Byla to velmi osvěžující relaxace.


Další cesta pak vedla do okolí města Göröme, kde jsou skalní pyramidy a věže rozprostřeny všude v okolí. Jen prohlídka těch nejatraktivnějších částí zabrala skoro celý den. Každé zákoutí bylo tak poutavé a fotogenické, že bylo nutné dobře zvažovat, co se vlastně vyfotí.

3_3  (710x452)  

Typický pohled na skalní město v Kappadokii u Göröme
Fotoaparát Nikon FM 2, Nikkor 1,8/50
Film Fujichrome Velvia 50 ISO
Stativ Manfrotto. Polariační filtr na objektivu


Bylo to v době, kdy kvalitní digitální fotografická technika byla ve zrodu, takže se fotilo na film. Pro fotografy se nabízely celkové pohledy, polodetaily i detaily v různé kompozici a v různém světle. Skalní útvary bylo možné fotografovat z venku i zevnitř, z prostor, které před staletími vyhloubili lidé.


Během cesty se naskytla příležitost vystoupat i do vrcholových partií vulkánu Ercyies. Podmínky k vytvoření atraktivních fotografií z výstupu však nebyly optimální. Přesto se jednalo o velmi hluboký zážitek.

3_4  (710x452) 

Detail skalních věží v Zelve, Kappadokie
Fotoaparát Nikon FM 2, objektiv Angénieux 2,3/180
Film Fujichrome Velvia 50 ISO
Stativ Manfrotto.


Ne všechno se během výprav podaří vyfotografovat tak, jak by si fotograf představoval. Ze stovek nafocených políček se však dalo vytvořit pozoruhodné portfolio. Snímky jsou nadčasové, kvalitní, a i dnes vhodné k širokému využití.