Deštivé Dolomity v roce 1992

DEŠTIVÉ DOLOMITY V ROCE 1992

Italské pohoří Dolomity mě vždy velmi lákalo. Jsou to jedny z nejkrásnějších hor Evropy. Špičaté vrcholy. Malebná horská údolí, dech beroucí atmosféra. V září roku 1992 jsem se rozhodl pro fotografickou výpravu na blind s tím, že dle situace se rozhodnu, do kterého koutu se podívám.

Cestoval jsem sám vlakem z Vídně do Lienzu a odtud stopem. Nebylo to tak jednoduché se dvěma svázanými batohy o celkové hmotnosti přes 50 kg, ale nakonec jsem měl štěstí. První auto, které mi zastavilo, mě dovezlo nejen kýženým směrem, ale starší manželé mě vyvezli až k horské chatě Lavaredo u tří krásných a známých špičatých štítů těsně vedle sebe: „Tre Cime“.

dolomity 3 (710x710)

Přesunul jsem do odlehlejšího místa, kde jsem rozdělal bivak a vyrážel na opakované fotografické výpravy po dlouhé okružní cestě právě kolem Tre Cime. Pravdou však bylo, že více času jsem trávil v bivaku, protože po celou dobu mé 16 denní výpravy spíše pršelo a byla hustá mlha. V okamžicích, kdy se projasnilo, jsem neotálel, sbalil fotovýbavu a tatranky a kvapným krokem vyrazil fotografovat. To však často bylo umožněno jen na pár hodin, protože během dne se opět pokazilo počasí.

dolomity 2 (710x710)

Po týdnu stráveném kolem Tre Cime jsem se rozhodl se přesunout (za hustého deště, jak jinak), stoem do západní části Dolomitů – Puez - Geisler. S dlouho přestávkou v Café Baru „Dolomiti“, kde jsem do sebe nalil několik horkých káv a polévek, jsem pokračoval dále. Přesun se podařil a já pak zabivakoval již za tmy v noci na konci údolí Val Lunga. Déšť ustal a nebi se objevily hvězdy. Také se ochladilo, takže byla naděje příchodu tlakové výše a s ní lepšího počasí. Další den jsem vystoupal na hřeben ve výšce kolem 2 300 m.n.m. kde jsem zabivakoval.

dolomity 1 (710x710)

Podnikl jsem několik fotografických výprav, avšak počasí se opět horšilo, takže jsem opět několik dnů trávil v bivaku. Poslední noc jsem přespal v horské chatě na sedle a brzo ráno zahájil sestup za hustého sněžení. Od poloviny cesty se sněžení změnilo v hustý liják, který mě doprovázel řadu hodin pochodu až k silnici. Zde jsem asi po půlhodině stopování chytl „stop snů“. Milí starší manželé – Rakušané, mě, v klimatizovaném BMW dopravili až do Salzcburku, odkud už jel vlak do Prahy. Doma jsem dověděl, zajímavou zprávu. Ty dva týdny, co jsem byl v Dolomitech, postihly sever Itálie nejvydatnější deště za posledních 50 let.

dolomity 4 (710x710)

V Dolomitech jsem fotografoval středoformátovým fotoaparátem Pentacon Six TL se dvěma objektivy, základním (80 mm) a širokoúhlým (65 mm). K dispozic jsem měl ještě telekonvertor 2x, který při použití ze základním objektivem vytvořil mírný teleobjektiv a také jsem používal polarizační filtr. Fotil jsem na svitkové inverzní filmy Fujichrome 64 ISO.

Tato výprava mi přinesla mnoho zkušeností, mj. i tu, jak absolvovat náročnou expedici do hor zcela sám.

FOTO: RNDr. Petr Zajíček