Zříceniny hradů

ZŘÍCENINA HRADU, CHORVATSKO (2016)
Fotoaparát Nikon FM 2, objektiv Nikkor 2,8/20
Použitá clona 11, čas expozice 1/250 sekundy
Film Ilford ISO 400, červený filtr na objektivu

Zříceniny hradů.

Zříceny hradů, pevností a dalších historických staveb jsou velmi atraktivními objekty pro fotografy. Lze v nich najít dramatické a kontrastní scenérie jak pro barvenou, tak i pro černobílou fotografii. Pokud se nachází objekt třeba v lese, je lépe polozbořené zdi, hradby a věže fotografovat při zataženém počasí, v mlze apod., kdy je venku difúzní světlo.

Pokud se objekt nachází na volném prostranství, podmínky pro vytvoření krásných fotografií se mohou naskytnout za jakéhokoliv počasí. V případě tohoto záběru se jedná o zříceninu hradu na chorvatském poloostrově Istria nedaleko města Vrsar. Snímek byl pořízen klasickou technikou na černobílý film vysoké citlivosti.

Bylo slunečné počasí a za pomocí červeného filtru na objektivu se podařilo docílit temné oblohy. Ta krásně kontrastuje s bíle osvícenými zdmi zříceniny. Snímek byl pořízen ultraširokoúhlým objektivem. Kácející se linie objektu byly mírně narovnány v postprodukci.

Za zříceninami hradů se nemusí jezdit tak daleko. Naše země skýtá mnoho podobných a velmi fotogenických historických památek. V areálu jedné zříceniny hradu lze pořídit široké a pestré portfolio snímků od celků až po detaily a struktury. Hledání zajímavých kompozic mezi starými kamennými zdmi je velmi inspirativní.