Město z žabí perspektivy

CENTRUM BRNA (2022)
Fotoaparát Nikon D850. objektiv Zeiss 3,5/18
Použitá clona 16, čas expozice 1/100 sekundy, 250 ISO

Město z žabí perspektivy

Města, ulice, náměstí, zvláště historická centra s krásnými budovami jsou pro fotografy rájem. Často je nutné jen pohlídat, aby nebylo příliš ostré a kontrastní sluneční světlo a dají se fotografovat z různých úhlů celky, polodetaily či detaily. Přímé pohledy do ulic, zvýrazněné významné budovy v popředí či jen detail starých dřevěných dveří či oken. Možností je opravdu mnoho a každý fotograf si to může opakovaně zkoušet.

Velmi zajímavé jsou pohledy v úzkých ulicích s vysokými domy od spodu z tzv. žabí perspektivy. Vznikají velmi pěkné kompozice. Pro pořízení takových záběrů je potřebný širokoúhlý, často i ultraširokoúhlý objektiv. Vznikají pak neobvyklé geometrické tvary, které vrcholy domů vykrajují v obloze.

Tato fotografie je z centra Brna. Úzká ulice sevřená domy postavenými ve stylu secese a art-deca se nazývá Průchodní a na levé straně je vidět věž staré radnice. Centrum Brna je velmi atraktivní a lze tu najít mnoho fotogenických zákoutí. Právě stará radnice, její průčelí a průchozí chodba skrz věž skýtá mnoho rozmanitých záběrů.