Světla a stíny

MĚDĚNÉ DRÁTĚNÉ SVÍTIDLO (2022)
Fotoaparát Nikon D850, objektiv Nikkor 1,8/50
Použitá clona 18, čas expozice 1/3 sekundy, ISO 1250
Stativ Manfrotto, externí LED reflektor

SVĚTLA A STÍNY

Stín je temný obraz skutečnosti. Stín může být groteskní, tajemný, temný, dlouhý, krátký nebo se jedná jen o věrný černý otisk. Stín je doplněk obrazu. Někdy je těsně u objektu, jindy daleko od něj.

V každém případě se jedná o výrazný grafický prvek. V černobílé fotografii hrály a hrají stíny důležitou roli. Umocňují kontrast. Zatímco vlastní objekt má určitý odstín, jeho stín je černý.

Stín jako doplněk obrazu je často důležitým zdůrazněním kompozice. Při fotografování svítidel může hrát podstatnou roli při vystižení tvaru stínidla, či celého tělesa svítidla. Zvláště výrazné tvary jsou v promítnutém stínu zajímavé. Na snímku je kovové stropní svítidlo s měděnou konstrukcí.

Rozsvícená žárovka osvětluje vlastní svítidlo a přídavné bodové světlo prochází skrz konstrukci. Na stěně vytváří ozářenou část, na které se zároveň promítá stín konstrukce s žárovkou. Zajímavé je barevné rozložení celé kompozice. Použitím světelných zdrojů různé teploty lze kombinovat studené a teplé odstíny.

Podobné záběry si může každý vyzkoušet doma. Je důležité správně exponovat světlo žárovky a pak už si stačí jen pohrát se světly a stíny.