Zkamenělý zámek

Zkamenělý zámek (2018)
Fotoaparát Nikon D3X, objektiv Nikkor 2,8/16 "fish eye"
Použitá clona 20, čas expozice 1,3 sekundy, ISO 200
Stativ Manfrotto. Záběr oříznut z fotografie na výšku.

SKALNÍ BRÁNY


Skalní mosty, okna, brány. Unikátní přírodní útvary vznikající zvětráváním měně odolných hornin nebo činností vody. Asi nejznámější je Pravčická brána, která je největším pískovcovým skalním útvarem svého druhu v Evropě. Na našem území je však mnoho podobných přírodních výtvorů v různých horninách. Skalní mosty a brány vznikají i ve vápencích krasovým rozpouštěním. Zpravidla se jedná o torza prastarých jeskynních chodeb a dómů.


Mezi nejkrásnější vápencové skalní brány patří útvar ve skalním komplexu Zkamenělý zámek nedaleko hradu Bouzov a Javoříčských jeskyní. Jedná se o pozůstatek starého jeskynního patra v údolí potoka Špraněk. Tuto krásnou a atraktivní lokalitu jsem fotografoval několikrát. Nachází se v řídkém listnatém lese. Vlastní průchod bránou je dlouhý asi jen 20 metrů a má ostré kontury.

Již před lety jsem zjistil, že fotografovat takový útvar za jasného slunného počasí není vhodné. Mezi stromy a na skále vznikají silné kontrasty osvětlených a neosvětlených ploch. Optimální je zatažené počasí a svěže olistěné stromy. Jasně zelená barva vegetace příjemně ladí s šedobílou barvou prvohorních vápenců, ve kterých kdysi potok Špraněk vyhloubil jeskynní labyrint.


Zkamenělý zámek a jeho okolí je velmi atraktivní pro výlet s fotografickou výbavou. Ve vyšších polohách Javoříčského krasu jsou místy krásné výhledy na Bouzov. V zákoutí bukových lesů a členitých skalisek lze najít zajímavé objekty k fotografování.

FOTO: RNDr. Petr Zajíček