Zimní krása ojínění

Jeskyně Kůlna v zimě (2006)
Fotoaparát Nikon FM 2, objektiv Nikkor 2,8/20
Film Fujichrome Velvia 50 ISO
Stativ Manfrotto

ZIMNÍ KRÁSA OJÍNĚNÍ


Zimní čas má svá kouzla. Pravdou ale je, že nejméně příjemné zimní chvíle jsou, když není sníh nebo jiné proměny zmrzlé vody. A také lze připomenout, že tuto „šedou zimu“ bez sněhu a ledu si naopak pochvalují motoristé.


Šedá zima fotogenická příliš není. Musí se hledat kontrastní kompozice v kombinaci se šikmými slunečními paprsky. Přesto se zajímavé záběry najít dají. Když napadne sníh je to něco úplně jiného, zimní krajina dostane bílý háv, nový rozměr. Zasněžená krajina je nádherná zvláště v kombinaci s temně modrou oblohou. Tento kontrast umocní použití polarizačního filtru. V členité krajině se sněhem, v lesích apod. je však nutné si za jasného počasí dávat pozor na příliš přesvětlené plochy.


V zimě také občas nastane situace, kdy sice není sníh, ale ve vlhkém, mlžném a zároveň mrazivém počasí se na všem tvoří jinovatka. Někdy je povlak jinovatky velmi jemný, někdy se tvoří až několik centimetrů velké krystaly. Hlavně na větvích stromů. Celá atmosféra venku pak dostává zvláštní ráz a jemné odstíny modré. Fotografování v rozptýleném světle pak nemá rušivé vlivy a lze pořídit mnoho krásných celkových záběrů i detailů. Teď už jen počkat na ten správný čas…

FOTO: RNDr. Petr Zajíček