Živoucí fosilie

Korýš listonoh jarní, Špicberky (1999)
Fotoaparát Nikon FM 2, objektiv Nikkor 1,8/50 + makrotelekonvertor Vivitar
Film Fujichrome Velvia 50 ISO
Stativ Manfrotto, externí blesk v mírném protisvětle.

ŽIVOUCÍ FOSILIE

Na světě existuje ještě mnoho druhů živočichů, které lze považovat za živé zkameněliny. Tyto druhy lze charakterizovat jako chudě obsazený živočišný nebo rostlinný rod, který přežívá z původně velké skupiny těchto organismů, jejichž většina druhů již vymřela. Patří mezi ně např. Latimerie podivná, ze suchozemských obratlovců např. Okapi, dále loděnka, ostrorep, bahník nebo třeba vodní korýš listonoh.

Listonoh jarní je chladnomilný živočich, který žije i v České republice. U nás je kriticky ohroženým druhem, mnohem hojněji se vyskytuje v arktických oblastech, na dně jezer. Či v záplavových oblastech.

Během expedice na Špicberkách byla na terénní základnu svedena hadicí voda do vodovodu a občas se stávalo, že exempláře listonoha se objevily při pouštění vody. Jednoho z nich jsem vložil do pettriho misky s vodou, obložil kameny a vyfotografoval. Použil jsem externí blesk v mírném protisvětle. Celková délka tohoto exempláře byla asi 5 cm. Nebylo tedy nutné velkého zvětšení, i když byl použit makrotelekonvertor. Po úspěšném zapózování putoval živočich zpět do svého domova v jezeru.

FOTO: RNDr. Petr Zajíček