Průhled jeskynním portálem

Jeskynní portál, Gruzie (2017)
Fotoaparát: Nikon D3X, objektiv Nikkor 2,8/28
Použitá clona 5, čas expozice 1/125 sekundy, ISO 400

PRŮHLED JESKYNNÍM PORTÁLEM

Výrazné jeskynní portály byly vyhledávány lidmi už od dávného pravěku. Pokud byla prostora za ním dostatečně prosvětlena a dno jeskyně přijatelně rovné, sloužily tyto sluje jako sídliště a příbytek. Zvláště v dobách ledových byly takové jeskyně přirozeným úkrytem před nepříznivými povětrnostními podmínkami. Jen u nás je takových pravěkých sídlišť desítky. Některé z nich jsou archeologickými lokalitami světového významu.

Zajímavě tvarované vchody do jeskyní jsou dnes zároveň atraktivními objekty pro fotografování. A to jak zvenku, tak směrem zevnitř ven. Je nutno počítat s tím, že ve druhém případě způsobu fotografování může být venkovní světlo procházející do portálu velmi intenzivní, což však v celkovém kontextu nemusí být rušivé.

Právě světlo zde hraje důležitou roli, tudíž jej lze plnohodnotně přiznat. Venkovní protisvětlo zvýrazní kontury skalních stěn a stropu jeskyně a dává fotografii zajímavý ostrý kontrast a hloubku. Do kompozic s jeskynními portály je také vhodné umístit siluety postav jako měřítko.

Na snímku je mohutný portál jeskyně v oblasti Imereti v Gruzii. I tato velká prostorná sluj byla významným pravěkým sídlištěm, o čemž svědčí archeologické nálezy v sedimentech jeskyně.