Street photo ze Stockholmu

Stockholm (2000)
Fotoaparát Nikon FM 2, objektiv Angénieux 2,3/180
Film Fujichrome Velvia 50 ISO

STREET PHOTO ZE STOCKHOLMU

Stockholm je nádherné a malebné město. Kromě řady historických památek je v něm tisíce zákoutí a scenérii pro fotografy. Hlavní město Švédska se rozkládá na 14 ostrovech u ústí jezera Mälaren. Místo bylo osídleno prokazatelně již v mladší době kamenné před 6000 lety. Město jako takové vzniklo 1252 pod jménem Birger Jarl.

Když jsem se v roce 2000 navracel vlakem ze samostatné fotografické výpravy z Norského národního parku za polárním kruhem Dividal, dorazil jsem do Stockholmu rychlíkem z Kiruny nad ránem. Další vlak mi jel až pozdě večer, takže jsem uložil hlavní batoh v úschovně na nádraží a pouze s fotobrašnou a stativem vyrazil do útrob nádherného města. Ve fotoaparátu jsem měl už poslední film, takže na nějakou rozsáhlejší fotoreportáž to nebylo.

Spíše jsem hledal různá zajímavá zákoutí, situační kompozice či neobvyklé pohledy. Včetně této momentky se třemi diskutujícími mladými muži na břehu. Do kompozice se sochou přistál i racek.

Snímek byl pořízen mírným teleobjektivem za použití více otevřené clony. Stěžejní motiv v popředí tak zůstal ostrý, zatímco pozadí tvořené hradbou města na opačné straně průlivu je cíleně rozostřené. Jednodenní návštěva Stockholmu byla pro mě příjemným a pohodovým zakončením mé poslední výpravy na daleký sever.

FOTO: RNDr. Petr Zajíček