Proměny bahna

Bahenní praskliny, Rumunsko (2016)
Fotoaparát Nikon D3X, objektiv Nikkor 2,8/105
Použitá clona 14, čas expozice 1/640 sekundy, ISO 400
Stativ Manfrotto.

PROMĚNY BAHNA


S bahnem se setkávám poměrně často. V jeskyních se jedná o běžnou sedimentární výplň. Zvláště v podzemních systémech protékaných vodním tokem. V chodbách, které jsou zaplavované při vyšším vodním stavu, se usazuje jemný písčitý a jílovitý materiál, který se zadržuje v prohlubních na dně jezírek. Ty pak vysychají a na dně chodeb zůstává bahno.


Podobně to funguje i na povrchu. V blízkosti potoků a řek nebo v okolí jezer, rybníků se usazuje bahno. Při vysychání, jak ztrácí objem, se tvoří na bahnité vrstvě praskliny, které jsou často velmi fotogenické. Vytvářejí kontrastní výrazné mozaikovité obrazce.


Bahenní praskliny a další struktury na vysychajícím bahně mají noho podob. Vždy je dobré celý objekt pozorně prohlížet. Někdy je nejzajímavější jen určitý výsek celého obrazu. Bahenní praskliny na fotografii jsou z lokality Paclele Mari v Rumunsku. Jedná se o největší bahenní sopku v Evropě. Z vrcholových kuželů vyvěrá z velkých hloubek bahno, které pak stéká všemi směry dolů. A právě zde se tvoří mimořádně krásné bahenní praskliny a další zajímavé struktury. Někdy však stačí pro pořízení neobvyklé fotografie bahnitých útvarů vysychající kaluž.

FOTO: RNDr. Petr Zajíček