Zdánlivá velikost

Vrchol krápníku (2008)
Fotoaparát Nikon FM 2, objektiv Nikkor 1,8/50, makrotelekonvertor Vivitar
Film Fujichrome Velvia 50 ISO
Stativ Manfrotto.

ZDÁNLIVÁ VELIKOST


Často se stává, že je pořízena fotografie, a to buď detailu, nebo naopak celku. A bez měřítka pak nelze přesně určit, jak je objekt na snímku vlastně velký. Lze třeba vyfotit zblízka erozní rýhy v bahně nebo hlíně o velikosti jen pár decimetrů a může to působit jako obrovské údolí. Jindy se vyfotografují z velkého nadhledu např. záhonky nebo políčka a ve výsledku může působit jako struktura něčeho malého.

K takovým situacím dochází třeba i při fotografování v jeskyních. Pohled ze spodu na brčkovité stalaktity na stropě může působit jako hornatá krajina z letadla. Na snímku je vrchol krápníku rostoucího naopak ze země nahoru, tedy stalagmitu. Průměr zploštělého vrcholku je asi jen 4 cm. Přesto působí jako nějaký obří kráter.


Při fotografování velkých jeskynních prostor je však velmi důležité komponovat do záběru měřítko, nebo měřítka. Nejčastěji v podobě postav speleologů. Zvláště řícené dómy mají tak neuspořádaný tvar a jednotlivé části, že bez měřítka skutečně nelze poznat, jak je skutečně prostor velký.

FOTO: RNDr. Petr Zajíček