Fenomen Langhans
Kabinetní fotografie s originálním obalem
Fotoaparát Nikon D 850 objektiv Nikkor 1,8/50
Použitá clona 6,3, čas expozice 1/125 sekundy, ISO 2000
FENOMEN LANGHANS
Na konci 19. století se rozšířily tzv. kabinetní fotografie. Jednalo se většinou o ateliérové aranžované snímky osob. Většinou šlo o portréty nebo skupinky. Některé „kabinetky“ byly pořizovány i v exteriéru. Papírová fotografie byla nalepena na karton, na kterém byl vyražen název ateliéru.
Nejslavnějším českým fotografickým ateliérem z konce 19. a první poloviny 20. století byl ateliér Langhans. Založil jej portrétní fotograf Jan Nepomuk Langhans a ateliér se nacházel na Vodičkově ulici v Praze. V ateliéru Langhans se nechalo fotografovat mnoho významných a slavných osobností Rakousko-Uherska, později Československa.
Dodnes se zachovalo mnoho kabinetních fotografií ateliéru Langhans. Na snímku je kabinetní fotografie s portrétem ženy i s originálním firemním průsvitným papírovým obalem.
Fotografie „kabinetky“ je aranžována na sametovém obalu starožitného alba na fotografie. Historické dokumenty a jiné starožitné objekty je vhodné komponovat na pozadí vytvořené materiály ze stejného období nebo v kombinaci s jinými historickými předměty.
FOTO: RNDr. Petr Zajíček