Zákoutí balkánských vesnic

Vesnička v jižní Hercegovině (2003)
Fotoaparát Nikon FM 2, objektiv Nikkor 2,8/16 "fish-eye"
Film Fujichrome Velvia 50 ISO
Stativ Manfrotto

ZÁKOUTÍ BALKÁNSKÝCH VESNIC


Opakované cesty na Balkán, zvláště do zemí bývalé Jugoslávie, byly pro mne nesmírně zajímavé a přínosné. V letech 2003 – 2009 jsem s kolegou - jeskynním entomologem - podnikl několik expedic do známých i neprobádaných jeskyní a propastí Hercegoviny a Černé Hory.

Cílem těchto výprav bylo nejen speleologické bádání, ale také výzkum a dokumentace slepých, troglobiontních, jeskynních, bezobratlých živočichů. Chodili jsme vlastě trochu i po stopách Karla Absolona, který do stejných lokalit a za stejným účelem podnikal expedice před více než 100 lety.


Fotografování jeskynních živočichů bylo náročné. Fotil jsem na klasiku, takže výsledek nebyl hned vidět. Taková práce vyžaduje obrovskou trpělivost a naprosté soustředění. A ve volných chvílích relaxace a odpočinku jsme samozřejmě poseděli v místních kavárničkách a hospůdkách. Takže byla i chuť občas pořídit i nějaký ten fotografický záběr z exteriérů malebných vesnic, kde jsme působili.

I méně známá a skoro zapomenutá sídla mají neopakovatelné kouzlo a lidé jsou pohostinní a přívětiví. Takže objektů k fotografování je mnoho a to v celcích i detailech a fotograf má příležitost experimentovat třeba s výběrem ohniska objektivu či neobvyklými kompozicemi.