Solitérní stromy

Solitérní duby na Soutoku (2004)
Fotoaparát Nikon FM 2, objektiv Angénieux 2,3/180
Film Fujichrome Velvia 50 ISO
Stativ Manfrotto.

SOLITÉRNÍ STROMY


Stromy jsou krásné objekty pro fotografa. Každý je jiný a roční doba mění jejich vzhled. Zvláště listnaté rozsochaté stromy jsou výrazné a jejich tvar je mnohdy fascinující.

Solitérní strom, tedy ten, který je zcela vytržený z komplexu remízu nebo lesa, má zajímavé možnosti při fotografování. Výhodou je dostatečný odstup a lze jej zpravidla fotografovat z více stran. Fotograf tak může hledat optimální světelné podmínky a také ten nejkrásnější tvar, který solitérní strom může poskytnout.

Zajímavé také je fotografovat rozsochatou korunu výrazného stromu nebo stromů v protisvětle tak, že tvoří pouze siluetu. A to jak olistěný, tak neolistěný.

Na fotografii jsou zachyceny dva staré solitérní odumírající duby v nádherné přírodní oblasti Soutok jižně od Břeclavi. Území v rozlehlé nivě soutoku Dyje a Moravy je charakteristické výskytem zachovalých lužních lesů a pralesů. Na prostorných loukách je roztroušeno mnoho solitérních dubů, některé z nich postupně odumírají. Slouží však jako přírodní hnízdiště čápa bílého i černého a jejich kmeny skýtají útočiště mnoha druhům bezobratlých živočichů.

Výlet na Soutok je opravdovým zážitkem a fotograf zde najde mnoho zajímavých objektů a kompozic. Solitérní stromy se však nenacházejí jen v této oblasti, stačí vyrazit s fotoaparátem kamkoliv do otevřené krajiny.