Mechy a lišejníky

Mechy a lišejníky, Norsko (1998)
Fotoaparát Nikon FM 2, objektiv Nikkor 1,8/50, makrotelekonvertor Vivitar.
Film Fujichrome Velvia 50 ISO
Stativ Manfrotto


MECHY A LIŠEJNÍKY


Tyto nízké rostliny jsou velmi běžné jak v přírodní, tak v kulturní krajině. Jaký je vlastně mezi nimi rozdíl? Zatímco mech je sám o sobě výtrusná rostlina, lišejník je symbiotickým společenstvím houby a řasy nebo sinice. Co do počtu druhů je více lišejníků (až 17 000 druhů), taxonů mechu je přibližně 10 000.

Obě skupiny těchto rostlin se vyskytují nejčastěji v lese, pokrývají povrch, kmeny stromů, pařezy, větve, skály, i umělé povrchy. V každém případě jsou ale velmi vděčným objektem k fotografování. Zatímco mechy jsou převážně v odstínech zelené, lišejníky často tvoří barevné mapy; červené, oranžové, žluté, zelené, šedé až černé.

Mechy a lišejníky se často vyskytují u sebe jako na této fotografii. Byla pořízena v Norsku za polárním kruhem. Mechorosty a povlaky lišejníků mívají v těchto končinách krásné probarvení. Vzhledem k uspořádání objektů byla zvolena diagonální kompozice.

Za mechy a lišejníky však není třeba jezdit do polárních krajin. Hojně se vyskytují i u nás a lze je fotografovat v kteroukoliv roční dobu.