Vyběhnout s foťákem na kopec

Východ Slunce v rakouském pohoří Totes Gebirge (1998)
Fotoaparát: Nikon FM 2, objektiv 2,3/180 Angénieux
Použitá clona 11 čas expozice 1/8 sekundy
Film Fujichrome Velvia 50 ISO
Stativ Manfrotto

VYBĚHNOUT S FOŤÁKEM NA KOPEC

K této situaci může dojít za humny nebo na dalekých cestách. Brzy ráno, nebo někdy i v noci, si přivstat a vyjít nebo vyběhnout na výrazný kopec v blízkém okolí. Musí být příhodné podmínky, a ne pokaždé tento pokus vyjde. Analogovou situaci lze realizovat i během dne, spíše odpoledne. Jde o to dostat se na vyvýšené místo s krásným výhledem a zachytit fotoaparátem nádhernou atmosféru při východu či při západu Slunce. Každý takový okamžik je jedinečný a neopakovatelný.

Pokud si chce člověk takovou událost užít a v klidu a harmonii ticha pořídit krásné fotografie, je vždy lepší být na místě v dostatečném předstihu. Je pak totiž dostatek času přemýšlet o vhodných kompozicích záběru. Celkové a panoramatické záběry širokoúhlým objektivem se nabízejí v okamžicích, kdy je na obloze hodně zajímavých a paprsky slunce zbarvených mraků. Pro kompozice se slunečním kotoučem je zapotřebí silnější teleobjektiv s ohniskovou vzdáleností od 200 mm výš. Vzhledem k tomu, že podobné scenérie se vytvářejí často za velmi snížené viditelnosti, je přínosné mít s sebou staviv, protože jinak by snímky, zvláště ty pořízené teleobjektivem, mohly být rozmazané.

Ať už na cestách nebo doma, stačí si nastavit budíček, brzy si přivstat a hurá s fotovýbavou na kopec. Případně odpoledne s dostatečnou časovou rezervou. Je ale nutné počítat s tím, že se to nemusí podařit. Zvláště na horách se mohou nečekaně přihnat nízké mraky a vše se pak zahalí do šeda. Pak nezbývá než výpravu na vyvýšené místo zopakovat.

FOTO: RNDr. Petr Zajíček