Oblaka - měnící se krása, která léčí duši

Krása oblaků, řasy (Cirry) nad letní krajinou (2022)
Fotoaparát: Nikon D850, objektiv Zeiss, 3,5/18.
Použitá clona 16, čas expozice 1/100 sekundy, 200 ISO.
Polarizační filtr.

OBLAKA – MĚNÍCÍ SE KRÁSA, KTERÁ LÉČÍ DUŠI

Říká se, že když si člověk lehne do trávy a pozoruje oblohu, po které tiše plynou oblaka, má to ozdravné účinky na duši. Dokonce o tom byla vypracována studie. Oblaka, pokud není v dané výšce atmosféry silný vítr, vykazují velmi pomalý pohyb a skoro neznatelně mění strukturu, tvar a velikost. Při pozorování estetického, zvolna se měnící obrazu se v těle zpomalí všechny pochody a dojde k příjemnému zklidnění.

Běžné mraky se vyskytují ve třech úrovních od zemského povrchu až do výšky přibližně dvanácti kilometrů. Jednotlivé druhy mají latinské i české názvy. Základní se nazývají kupa (Cumulus), sloha (Stratus) a řasa (Cirrus). Objeví-li se v názvu mraku slovo nimbus, jedná se mrak, ze kterého intenzivně vypadávají srážky (Nimbostratus nebo Cumulonimbus). Předpona „Alto“ znamená, že se jedná typ, který je vyšším (středním) patru (např. Altocumulus). Existují i kombinace základní typů, např. Cirrostratus nebo Stratocumulus. Druhý latinský název pak vyjadřuje tvar daného mraku např. Cirrus uncinus, což znamená řasa háčkovitého tvaru (na snímku).

Fotografování oblaků je mimořádně krásná činnost. Vlastně se dá říci, že každý záběr je unikátní. Nikdy nedojde k tomu, aby se na obloze objevilo dvakrát identické seskupení mraků. Výhodou je, že většinu záběrů s oblaky na obloze lze vyfotografovat bez stativu, protože je zpravidla dostatek světla k expozicím s krátkým časem. Oblaka se fotografují na širokoúhlý nebo základní objektiv podle toho, jaké velké seskupení mraků je. Někdy je vhodné zachytit oblačnou oblohu i krajinou, jindy je zajímavé zabrat pouze nejzajímavější výsek oblohy. A důležitá informace. Při focení oblaků na černobílý film je velmi účinné nasadit na objektiv oranžový nebo červený filtr a u barevných snímků pak filtr polarizační. V obou případech se podaří docílit krásného kontrastu modré oblohy a mraků.

Tak hlavu i objektiv nahoru! Oblaka čekají.

FOTO: RNDr. Petr Zajíček