Tak ty linie nechme kácet

Václavské náměstí, kubistický dům (2022)
Fotoaparát: Nikon D850, objektiv Nikkor 1,8/50
Použitá clona 13, čas expozice 1/160 sekundy, ISO 1000

TAK TY LINIE NECHME KÁCET!

Fotografování staveb a dalších architektonických prvků má samozřejmě svá pravidla. Pokud se nejedná o umělecký nebo výtvarný záměr, stavby a jejich části by měly být nezkresleny.

Nejčastějším problémem je fotografování staveb v předního pohledu, když není možnost dostatečného odstupu. Čelní záběry staveb totiž nejlépe vystihují proporce fotografiích z větší dálky a za použití mírného teleobjektivu. Ovšem podmínky to často neumožnují a tak je nutné fotit vysokou stavbu z větší blízkosti základním nebo širokoúhlým objektivem.

Pokud fotograf vlastní tzv. „shift“ objektiv a nebo aparát typu Linhoff, může sbíhající se linie částečně narovnat. To jde i v postprodukci některých programů. Mnohdy však ani tato technika nestačí. Pak už nezbývá, než kácející se linie stavby v kompozici plně přiznat. Jako v tomto případě kubistického domu na Václavském náměstí. Díky použití základního objektivu zkreslení není tak velké a kompozice navíc působí zajímavě.

Praha to je město, které lze nazvat rájem fotografa. Je zde tolik objektů a míst, co je možno fotografovat mnoha způsoby, že žádná paměťová karta fotoaparátu na to nestačí.