Muzejní expozice

Expozice minerálů v Národní muzeu (2022)
Fotoaparát: Nikon D850, objektiv Zeiss 3,5/18
Použitá clona 10, čas expozice 1/100 sekundy, ISO 10000

MUZEJNÍ EXPOZICE

Muzea jsou krásná místa. Kromě toho, že prezentují různé exponáty a mají didaktické poslání, dýchají neopakovatelnou atmosférou. V expozicích muzeí jsou hodnotné, mnohdy staré věci a kurátoři do instalací vkládají obrovské množství času, nápadů, kreativity a energie. Člověk by neměl do muzea chodit z povinnosti, prolétnou všechny expoziční prostory a zmizet. Na návštěvu muzea by si měl udělat dostatek času a naladit se na to, co je v expozičních skříních instalováno.

Expozice v muzeích je také nutné prezentovat, tedy je i fotografovat. V článcích letácích, propagačních i prodejních tiskových materiálech. A to jednak jednotlivé exponáty, jejich fotografie slouží i k archivním a dokumentačním účelům, ty se většinou fotí před instalací samostatně a dále expoziční prvky v celku, celé místnosti, vitríny s exponáty, skříně i další prvky.

Při pořizování celkových záběrů nebo polodetailů je vždy nutné použití stativu. Vitríny a skříně májí svůj design a formu a tu je nutné zvěčnit nezkresleně a zároveň pohlídat přesnou kompozici záběru. Pro fotografie tohoto typu je vhodné použití základního nebo mírně širokoúhlého objektivu.

Na snímku je část velmi zdařilé a propracované obnovené mineralogické expozice Národního muzea v Praze.