Světla v podzemí

Suťová jeskyně - Plutonův chrám (2009)
Fotoaparát Nikon D3X, objektiv Nikkor 2,8/20
Použitá clona 8, čas expozice 1/10 sekundy, ISO 640
Stativ Manfrotto, světlo zapálené karbidky a elektronický blesk mírně shora.

SVĚTLA V PODZEMÍ


Propasti, jeskyně, doly, sklepy a další podzemní prostory, to je svět bez denního světla. Některé mají osvětlení, jiné ne. V každém případě, pokud se tu nesvítí, je zde absolutní tma. Ta je také nejlepší k tomu, aby fotograf prováděl experimenty a různé způsoby nasvětlení se svými externími reflektory nebo fotografickými blesky.


Každá scenérie v říši Plutonově potřebuje hloubku a plasticitu, proto nelze použít vestavěný blesk fotoaparátu nebo nasvětlovat z místa, kde se nachází fotoaparát. (pokud se nejedná o čistě dokumentační záběr). Nutné je alespoň mírné boční, boční, šikmé světlo, či mírné nebo přímé protisvětlo a to z více světelných zdrojů.


K velmi zajímavým světelným scenériím dochází, když se kombinují různé druhy světel s různou světlenou teplotou (teplé a studené světlo). Tento způsob nasvětlení většinou nelze použít při focení interiéru k běžné prezentaci. Ale v jeskyních, dolech, kryptách apod. je takové experimentální focení velmi zajímavé. Lze kombinovat bílé světlo a svíčku, nebo v případě přiložené fotografie světlo karbidky a fotografického blesku. Vzájemná kombinace těchto světel ještě více podtrhne jejich barevnou teplotu, takže bílé světlo blesku trochu zmodrá a žluté z karbidky zoranžoví.

FOTO: RNDr. Petr Zajíček