Kondenzační čáry

Kondenzační čáry (2022)
Fotoaparát Nikon D850, objektiv Nikkor 2/85
Použitá clona 8, čas expozice 1/320 sekundy, ISO 800
Polarizační filtr

UMĚLÉ STRUKTURY NA OBLOZE


Obloha - to je jedno velké divadlo. Neustále se měnící obraz. Odstíny modré barvy, červánky, nekonečné podoby oblaků, v noci hvězdy, za polárními kruhy pak polární záře. Obloha dokresluje aktuální atmosféru každé venkovní scenérie.


V dřívějších dobách dávali lidé různým zvláštním výjevům na obloze význam a podobenství nebo je dávali do souvislosti s příchodem něčeho dobrého či zlého. Zatmění slunce nebo měsíce, jasná kometa, neobvyklé mraky, průlet meteoritu.


Dnes do obrazu oblohy výrazně zasahuje i sám člověk. Letadla, vrtulníky, horkovzdušné balóny, motorová rogala; v noci lze pozorovat družice. A právě neustálé množství prolétávajících letadel zanechává na obloze po určitou dobou kondenzační čáry. V určité konstelaci mohou vytvářet tyto pomíjivé struktury, třeba v kombinaci se zajímavými mraky, hezké a zajímavé kompozice. Opět platí základní pravidlo pro fotografa: Dívat se, pozorovat. Krásné záběry a scenérie jsou všude okolo nás. Důležité je poznamenat, že kondenzační čára na obloze je vlastně umělý mrak. Takže mnohem lépe vynikne při použití polarizačního filtru.

FOTO: RNDr. Petr Zajíček