Světla a stíny

Větrný mlýn v Ruprechtově (2022)
Fotoaparát: Nikon D3X, objektiv Nikkor 2/85.
Použitá clona 11, čas expozice 1/250 sekundy, ISO 100

SVĚTLA A STÍNY


U venkovních objektů, které fotografujeme je zpravidla důležité, aby na nich nebyly ostré kontrasty světel a stínů. Je tedy optimální rozptýlené světlo během počasí pod mrakem a nebo rovnoměrné světlo slunečních paprsků nepříliš ostrých.


Jsou však situace, kdy není na výběr a není čas déle čekat na optimální světlo. Jako v tomto případě při pořízení fotografie krásného větrného mlýna v Ruprechtově. Slunce již bylo nízko nad obzorem, takže jeho světlo nebylo tak prudké a na válcovitou stavbu se promítaly stíny stromů. Kontrast naštěstí nebyl tak výrazný. Během fotografování objektu z této situace je vhodné udělat expoziční řadu alespoň tří snímků od nejsvětlejšího po nejtmavší. V postprodukci pak vybrat záběr nejlépe vyvážený a mírnými korekcemi kontrast zmírnit. Výsledek pak může být příznivý, mnohdy i zajímavý.


Větrný mlýn v Ruprechtově byl postaven v roce 1873 jako mlýn holandského se čtyřmi lopatkami. Za několik let byl poškozen větrnou smrští a v letech 1882 – 1884 majitelem zmodernizován. Místo klasických lopatek byla na mlýnu instalována tzv. Halladayova turbína. Jedná se ojedinělý pohon větrného mlýna nejen u nás, ale i v Evropě. Dnes je mlýn technickou památkou, která je navržena do seznamu památek UNESCO.