Hříčky architektury

Fotoaparát: Nikon D 850, objektiv Nikkor 2/85
Použitá clona 16, čas expozice 1/1250 sekundy, ISO 1200
Polarizační filtr na objektivu.

HŘÍČKY ARCHITEKTURY


Architektura je věda. Existuje už od starověku. Architektonické prvky mají přísná pravidla, dle kterých se řídí většina stavitelů a projektantů. Jen občas vznikají stavby či části staveb, které se zažitým regulím vymykají.


Fotografování architektury také vyžaduje určité specifické postupy a speciální techniku. Pokud se nejedná o umělecký záměr, architektonické prvky by měly být zachyceny reálně, nezkresleně. Některé výrazné linie lze podtrhnout sbíhající se perspektivou, jindy je snaha zachytit geometrické prvky přesně a dokonale.


Nejběžnější komplikací fotografů staveb je situace, kdy od vysoké budovy není dostatečný odstup a při fotografování odspodu dojde k nežádoucímu zkreslení. Tento problém lze řešit buď v postprodukci nebo pomocí „shift“ objektivu, který uměle narovnává linie.

Na snímku je část zajímavě řešené moderní prosklené budovy s kovovými komponenty na rohu Václavského náměstí a Opletalovy ulice. Snímek byl pořízen odspodu od protější strany ulice s použitím mírného teleobjektivu, takže zkreslení architektonických prvků je minimální.