Autentická fotodokumentace

Archeologické nálezy krátce po vytažení (2022).
Fotoaparát: Nikon D3X, objektiv Nikkor 2,8/105 micro.
Použitá clona 32, čas expozice 0,6 sekundy, ISO 400
Stativ Manfrotto, externí reflektor.

AUTENTICKÁ FOTODOKUMENTACE


Dokumentační a dokumentární fotografie patří k významným a nezbytným druhům záznamu. Často je nutné zachytit okamžiky nebo věci v daný moment. Záběry pak už většinou není možné přesně zopakovat.


Archeologický výzkum je vždy neopakovatelnou událostí. Jedná se o první narušení povrchu země od okamžiku uložení, kde lze očekávat kulturní vrstvy s unikátními nálezy. Fotograficky se dokumentuje stav před pracemi, během nich a na konci výzkumu. Zároveň se dokumentují i pozice nálezů, pokud jsou v kopané sondě v místě uložení, případně jejich stav krátce po vyzvednutí.


V případě nálezů dokládajících penězokazeckou dílnu v Kateřinské jeskyni, které jsou na fotografii, většinou nebyly tyto drobné artefakty v sodně patrné. Byly identifikovány až při prosévání sedimentu. Poté byly ihned fotograficky zdokumentovány. Při této fotodokumentaci je důležité přiložit měřítko a objekty zaznamenat v nálezovém stavu. Teprve později budou po očištění a zakonzervování znovu fotograficky zdokumentovány pro katalogizaci a prezentační a publikační účely.