Lehká mlha na břehu moře

POBŘEŽÍ SEVERU, SEILAND, NORSKO (1998)
Fotoaparát Nikon FM 2, objektiv Nikkor 2,8/20
Film Fujichrome Velvia 50 ISO
Stativ Manfrotto

LEHKÁ MLHA NA BŘEHU MOŘE

Pobřeží je dynamický kout Země. Střetává se tu pevnina s mořem. Někdy je silné vlnobití, jindy klidná a tichá atmosféra. Každou chvíli se mohou na stejném místě měnit scenérie i světelné podmínky. I obloha hraje svoji roli a jsou chvíle, kdy se fotografovat zkrátka nedá.

Velmi působivá atmosféra na břehu moře vzniká v okamžicích, kdy se rozplývá jemný opar nebo mlha. Zvláště v přístavech nebo na molu působí takové obrazy neskutečně, jako by se scenérie vynořovaly z jiného světa. Takové chvíle nastávají např. v ranních hodinách. Vyšší vlhkost vzduchu nad hladinou moře způsobuje lehkou mlhu. Jakmile do ní proniknou ranní paprsky slunce, začne se pomalu rozplývat. A právě v těchto chvílích nastává ta zvláštní neopakovatelná atmosféra.

Fotografie s jachtou u domku na pobřeží je z ostrova Seiland v severním Norsku. V pozadí je vidět ustupující lehká mlha a celá krajina v pozadí působí jako ve snu. Norské ostrovy jsou velmi atraktivní destinací pro fotografy krajiny, přírody nebo třeba ptáků.

Podobné scenérie se samozřejmě tvoří i na březích přehrad, rybníků či jezer. Někdy to chce jen trpělivost a čekat na to nejhezčí světlo. Výsledek pak ale stojí za to.