Stromatolity
VZOREK STROMATOLITU (1998)
Fotoaparát Nikon FM 2, objektiv Nikkor 1,8/50, makrotelekonvertor Vivitar
Film Fujichrome Velvia 50 ISO
Stativ Manfrotto. Polarizační filtr na objektivu
STROMATOLITY
Stromatolity jsou organogenní usazeniny vzniklé z mořských bakterií a sinic. Byly to jedny z prvních více buněčných organismů na Zemi. Nejstarší zkameněliny tohoto typu jsou z období prekambria a tvořily se prokazatelně už před 3,5 miliardami let.
Od počátku prvohor jejich početnost klesala, nicméně tvořily se dále. Kolonie stromatolitů přežívají dodnes, např. v okolí Austrálie. Pravěké stromatolity nacházíme v různých částech světa. Vyskytují se i na území České republiky a to v Brdech na lokalitě Mítov mezi Plzní a Rožmitálem.
Stáří našich stromatolitů je přibližně miliarda leta mají velmi krásný vzhled. Stromatolity jsou charakteristické vrstevnatou strukturou, která je záznamem toho, jak se vrstvičky organismů na sebe postupně usazovaly. Tato struktura je nejlépe patrná když se vzorky stromatolitů rozříznou a vyleští. Jejich fotografováníje pak podobné jako fotografování jiných zkamenělin, hornin či minerálů. Vpřípadě vyleštěných vzorků je vhodné použít polarizační filtr, který odstraní nežádoucí odlesky.