Staré mince

STARÉ MINCE (2013)
Fotoaparát: Nikon D3X, objektiv Nikkor 1,8/50, mezikroužek
Použitá clona 8, čas expozice 5 sekund, ISO 50
Stativ Manfrotto, lampa a externí reflektor

FOTOGRAFOVÁNÍ DROBNÝCH ARTEFAKTŮ

Drobné věci, jako mince, střepy, šperky, ozdoby je často nutné fotografovat pro archivní, dokumentační, publikační i prezentační účely. Ať už jde o jakékoliv použité fotografie a objekt není zakomponován s jinými dalším věcmi, měl by dobře vyniknout oproti pozadí.

Optimální stav je, když se může věc umístit např. na úzký váleček. Tím lze docílit, že když se zaostří pouze na objekt, bude pozadí rozostřené. Pro běžnou dokumentační fotografii je vhodné zvolit neutrální pozadí, nejlépe černé, tmavě šedé či tmavě hnědé. V určité kombinaci lze použít i jiné barvy pozadí.

Pro více reprezentativní účely lze s pozadím objektu více experimentovat. V tomto případě, jsou starožitné mince položené na úzkých válečcích a pod nimi je mléčně průsvitné sklo. A ještě níže pod sklem je rozsvícená lampa s žárovkou teplejšího spektra tak, aby světlo na pozadí mléčného skla gradovalo.

Zároveň nesmí dojít k situaci, aby světlo, kterým plasticky nasvětlujeme objekt, nedopadalo na pozadí shora. Je tedy nutné tyto záběry s podsvíceným pozadím pořizovat ve tmě, nebo alespoň v přítmí. Podobného efektu lze sice docílit i vpostprodukci.

Objekt se vyfotografuje, v programu ořeže a vloží na jakékoliv pozadí. Pokud se ale takový snímek podaří vytvořit jedním cvaknutím fotoaparátu, výsledná fotografie působí mnohem více přirozeně.