Cesta časem do Velké Moravy

Velkomoravské hradisko Mikulčice (2004)
Fotoaparát Nikon FM 2, objektiv Nikkor 2,8/16 - "fish - eye"
Film Fujichrome Velvia 50 ISO, foceno ze žebříku

CESTA ČASEM DO VELKÉ MORAVY

Velkomoravská říše patří k významným dějinným obdobím Moravy. Její sláva netrvala dlouho, jen 74 let. Vznikla v roce 833 spojením Moravského a Nitranského knížectví. Zanikla pak roku 907 a hlavním důvodem byly nájezdy Maďarů a také interní nesváry.

Mezi nejvýznamnější sídla Velkomoravské říše patří hradisko u obce Mikulčice na Hodonínsku. S rozlohou 10 ha se jedná o nejrozsáhlejší slovanské archeologické naleziště v České republice. V areálu byly postupně odkryty základy velmožského paláce, 12 kostelů, tři mosty a pohřebiště s přibližně 2 500 hroby. A samozřejmě mnoho unikátních artefaktů.

Naleziště je už řadu desetiletí zpřístupněno veřejnosti, dnes formou archeoparku. V roce 2004 jsem spolupracoval na tvorbě článku o Mikulčicích pro časopis National Geographic. Kromě fotografování slavných artefaktů (zlaté gombíky, nádoby, zbraně atd.), jsem vytvářell řadu snímků v exteriéru. Zachovalé a zakonzervované zdi kostelů jsem fotil z vysokých štaflí. Drony tehdy ještě neexistovaly.

Na tomto snímku, který jsem pořizoval při zapadajícím slunci, jsem do kompozice vpravil i stín štaflí se mnou na vrcholu.