Stín na stěně jeskyně

Autoportrét stínu, jeskyně Limanu, Rumunsko.
Fotoaparát Nikon D3X, objektiv Nikkor 2,8/16, "fish eye"
Použitá clona 16, čas expozice 1/6 sekundy, ISO 800.
Stativ Manfortto.


STÍN NA STĚNĚ JESKYNĚ


Stín v obrazu může hrát velkou roli. Je to jen černá silueta, náznak skutečnosti. A zároveň plochý objekt, který však může umocnit hloubku prostoru. Zvláště v jeskyních jsou stíny na stěnách sugestivní, groteskní, zvláštní.


Fotografie je pořízena v jeskyni Limanu v Rumunsku. Jedná se o labyrint chodeb neobvyklého obdélníkového profilu dlouhý přes 2 kilometry. Již za starověkého Říma byla jeskyně lidmi využívána. V přírodních prostorách vytesali řadu dalších výklenků. Během mikrobiologických výzkumů jsem pořídil řadu fotografií z této nesmírně zajímavé jeskyně. Vznikla i tato, kde jsem zachytil svůj stín na stěně jeskyně při fotografování.


Takto sofistikované záběry potřebují již delší přípravu a zkoušky, zvláště když se vytvářejí v podzemních prostorách. Aby se chodba i stín vešly na jedno políčko záběru, musel být použit objektiv rybí oko, zabírající v úhlopříčce 180 stupňů. Ostrý stín na stěnu promítnul kužel světla silného reflektoru. Ten musel být dost daleko od mé postavy se stavivem, aby nebyl příliš veliký. Jeskyní chodba byla nasvícena světly elektronických blesků. Jeden byl odpálen z mé ruky během času chodu závěrky. Druhý blesk na konci chodby byl odpálen automaticky světlem prvního blesku. Hra se stíny je při fotografování velmi zábavná a rozšiřuje možnosti kreativity.

p>FOTO: RNDr. Petr Zajíček