Pára nad lesy

Pára nad lesy (1994)
Fotoaparát: Pentacon Six TL, Objektiv Biometar 2,8/80
Film: Fujichrome Velvia ISO 50

OKAMŽIK SVĚTLA

Světlo je magické. Dokáže vykouzlit neskutečné obrazy, scenérie, atmosféru. Někdy samo, jindy s ním pracuje člověk. Zvláště sluneční paprsky dokáží v určité situaci vytvořit v jednom okamžiku pomíjivé a rychle se měnící hry světel a stínů. Mohou trvat třeba jen pár desítek sekund, než zmizí.

Pokud chce fotograf zachytit moment světelné show, musí mít to štěstí, že má fotoaparát zrovna po ruce. Zvláště při východu a západu Slunce, kdy se situace mění každou sekundu. A stačí jediný rychlý mrak, který vše zastíní a je po všem.

Někdy se podaří situaci předvídat, což je optimální stav. Fotograf si připraví vše potřebné, hlavně fotoaparát na stativ. Ty nejdynamičtější a nejpůsobivější momenty světla bývají často již hodně temné a je třeba fotit za trochu delších časů, které už nejdou udržet v ruce.

Výjev na fotografii trval opravdu jen krátkou dobu. Při východu Slunce se vytvořil úzký pruh mezi mraky, kam dosáhly ranní sluneční paprsky. Vodní pára stoupající z lesů tak byla prozářena protisvětlem. Tentokrát byl naštěstí fotoaparát opravdu po ruce.

FOTO: RNDr. Petr Zajíček