Jen dvě barvy

Podvečer v Hercegovině (2003)
Fotoaparát Nikon FM 2, objektiv Angénieux 2,3/180
Film Fujichrome velvia 50 ISO
Stativ Manfrotto

JEN DVĚ BARVY


Často dochází k situaci, že obraz je tvořen pouze dvěma barvami, nebo jen více odstíny barvy jediné. Takové scenérie mohou působit velmi zajímavě, jako kompozice s grafickými prvky. Mnohdy je dvoubarevný výřez obrazu mnohem působivější, než celek s více barvami.


Pomineme-li lidské výtvory i v přírodě může být dvoubarevných kombinací nespočet. Kontrast bílého sněhu as temně modrou oblohou, žluté slunečnice v zelené ploše pole či černá silueta hor v kontrastu s červánky.


Obloha na snímku z jižní Hercegoviny měla oranžový odstín, do kterého se promítaly černé siluety stromů na skalním hřebenu. Tato magická oblast plná jeskyní a propastí se nachází pod severními svahy masivu Orjen, který je na hranici Hercegoviny a Černé Hory. Oblast navštěvoval v rámci svých expedic na začátku 20. století náš známý krasový badatel Karel Absolon, který zde objevil a popsal nejen řadu jeskyní, ale i mnoho nových druhů bezobratlých jeskynních živočichů.


Za dvoubarevnými scenériemi však nemusí člověk jezdit tisíce kilometrů daleko. Stačí jen pozorovat okolí, trpělivě vyčkat na správný okamžik a stisknout spoušť.

FOTO: RNDr. Petr Zajíček