Luminiscence minerálu Chalcedonu

LUMINISCENCE MINERÁLU CHALCEDONU (2022)
Fotoaparát: Nikon D850, objektiv Nikkor 2/85
Použitá clona 11, čas expozice 1/125 sekundy, ISO 16000

LUMINISCENCE MINERÁLŮ

Minerály jsou nádherné přírodniny. Mají často neskutečné barvy a jejich tvary, krystalických i amorfních jsou neopakovatelné. Každý vzorek minerálu je originál. Podobně jako jiné látky, i mnoho druhů minerálů vykazuje tzv. luminiscenci.

Luminiscence je samovolné světelné záření, vyvolané nějakým účinkem. Zpravidla doznívá, tedy nějaký čas trvá i po skončení budícího účinku. Existuje několik druhů a dělí se podle toho, co toto druhotné záření vyvolává.

Nejznámější je fotoluminiscence, tedy záření vyvolané jiným světelným zdrojem. Luminiscenci lze nejsnáze pozorovat tak, že látku např. nějaký krystalický minerál prudce osvítíme v úplné tmě se zavřenýma očima, např elektronickým bleskem a těsně po osvícení otevřeme oči. Spatříme, že minerál chvíli potom ještě svítí.

Luminiscenci lze vyvolat i osvícením světla neviditelného spektra např. UV zářením. Na snímku je vzorek minerálu chalcedonu v expozici Národního muzea v Praze, kde je v temné místnosti demonstrována luminiscence některých vybraných minerálů.

Při fotografování luminiscence látek je vhodné použití stativu, protože vyzařující světlo není intenzivní, takže je nutné delší dobu exponovat.