Staré knihy

Staré knihy (2022)
Fotoaparát Nikon D3X, objektiv Nikkor 35 - 80 (použité ohnisko 35mm)
Použitá clona 13, čas expozice 1/2 sekundy, ISO 640
Stativ Manfrotto, přidané světlo druhé svíčky, která je mimo záběr níže.

VYTVOŘTE SI DOMA ZÁTIŠÍ


Zátiší je krásný obraz. Většinou jde o naaranžované věci seskupené do harmonické kompozice. Zátiší malovali již staří mistři a tento pojem se přenesl do fotografie. Známým naším fotografickým mistrem, který často zátiší fotografoval, byl pan Josef Sudek.


Už samotné vytváření zátiší člověku zklidní duší a vytvoří příjemnou atmosféru. Fotografie pak může sloužit k ilustračním účelům, nebo zvláště zdařilá a poeticky komponovaná fotografie je vhodným dekorativním doplňkem. Objekty v zátiší lze kombinovat různým způsobem. Mohou se dávat k sobě staré věci nebo naopak lze vytvořit kontrast mezi starožitností a moderním výrobkem stejného charakteru. Jako například stará petrolejka a nová designová stolní lampa. Je na každém, jak věci nakombinuje. V každém případě je tvorba takové kompozice velmi inspirativní a samotné focení naplňující zábavou.


Na snímku jsou staré publikace z první poloviny 19. století od významného moravského žurnalisty Karla Josefa Jurende. Kromě kalendářů na následující rok obsahovaly knihy mnoho geografických a přírodovědeckých statí, které byly doplněný nádhernými grafikami. Rozsvícená svíčka pak dokresluje atmosféru, jaká asi panovala v pracovnách spisovatelů před dvěma sty lety.

FOTO: RNDr. Petr Zajíček