Božímuka Vavřinec

Božímuka Vavřinec (2010)
Fotoaparát Nikon D3X, objektiv Zeiss 3,5/18
Použitá clona 13, čas expozice 1/100 sekundy, ISO 200
Polarizační filtr na objektivu.


VŠUDE DOBŘE DOMA NEJLÍP


Cestování a fotografování člověka pohltí, vtáhne. Euforie z krásných výhledů, scenérií a povedených fotografií. Skáče po horách jak kamzík, brodí se divokými řekami, číhá s teleobjektivem na zvěř, která půjde pít do lesní tůně. Prodírá se úzkými uličkami starých měst nebo rezatými ploty industriální zóny. Pro skvělou fotografii bude putovat na konec světa nebo se prodírat džunglí.

Přesto existuje jedno místo, kam se rád vždy vrací. Místo, kde si odpočine, nabere síly, udělá smysluplnou práci. Je to domov. Je to vždy pro každého to nejmilejší, nejútulnější místo. Proto platí to pořekadlo „Všude dobře, doma nejlíp“. Ale je potřeba cestovat, jezdit jinam, aby si každý tuto skutečnost uvědomil.


Často se ale zapomíná na to, že i v nejbližším okolí domova je řada krásných míst, kde se dá relaxovat a také fotografovat. Člověk je sice zhýčkaný stometrovými vodopády, ledovci, pitoreskními skalami nebo malebnými městy. Ale i pár metrů od domova lze pořídit krásné a zajímavé fotografie. Fotograf to může vzít jako výzvu: „Teď vezmu foťák a do okruhu jednoho kilometru najdu scenérii, kompozici, kterou vyfotím.“ Možná budete překvapeni, co lze najít za krásná místa v blízkém okolí domova.

FOTO: RNDr. Petr Zajíček